Serwis edublogs.org został wyłączony przez swojego dostawcę usług internetowych, firmę ServerBeach po otrzymaniu zgłoszenia, że jedna ze stron funkcjonujących wewnątrz systemu dokonała naruszenia praw autorskich.

Edublogs to serwis, z którego korzysta prawie półtora miliona nauczycieli i uczniów tworząc własne blogi pozwalające na lepszą komunikację i poprawę jakości kształcenia.

Użytkownik o nicku Clive w artykule z 2007 roku opublikował 279 słów z książki wydanej w 1974 roku. Była to tzw. Skala depesji Becka, którą chciał podzielić się ze swoimi uczniami. Prawa do tych treści posiada wydawnictwo Pearsons, które postanowiło zwrócić się bezpośrednio do firmy hostingowej poprzez mechanizmy prawne ustawy DMCA. Ani serwis, ani autor wpisu naruszającego prawa nie zostali poinformowani o problemie przez wydawcę.

Kiedy edublogs dowiedziało się o potencjalnym naruszeniu usunęło wpis z publicznego widoku, użytkownicy stracili możliwość dostępu do 279 słów, które groziły interesom wydawnictwa. Treści dalej krążyły jednak w wewnętrznym systemie indeksowania i zapisywania serwisu. Kiedy automatyczne mechanizmy ServerBeach wykryły je w pamięci tymczasowej – doszło do całkowitego wyłączenia usługi edukacyjnej dla półtora miliona osób.

Sytuacja ta pokazuje skalę dysproporcji sił pomiędzy posiadaczami praw autorskich, a użytkownikami i firmami technologicznymi. Kary, które grożą pośrednikom za niewykonanie w terminie obowiązków wynikających z ustawy DMCA są tak dotkliwe, że w środowisku panuje atmosfera nieustannego zagrożenia i paniki. Jedno zgłoszenie mówiące o naruszeniu 279 słów książki sprzed czterdziestu lat doprowadziło do odcięcia przynajmniej półtora miliona osób od usługi edukacyjnej – pomimo faktu, że strona naruszająca prawa postąpiła zgodnie z prawem uniemożliwiając dostęp do nielegalnych treści! Trzeba zadać sobie pytanie: czy system, który uniemożliwia swobodne działanie firmom technologicznym oraz utrudnia dostęp do edukacji w imię ochrony treści pamiętających Breżniewa rzeczywiście służy społeczeństwu i innowacji?

Serwis edublogs.org po jakimś czasie powrócił do sieci, dostawca usług tak radykalne działanie wyjaśnia problemami z komunikacją z klientem.

źródło: torrentfreak