10 września 2012 opublikowany został raport The Lisbon Council: Własność Intelektualna i Innowacja , który zwieńczył Szczyt Własności Intelektualnej i Innowacji. Raport zawiera rekomendacje dla Unii Europejskiej dotyczące rozwoju polityki ochrony praw na dobrach niematerialnych odpowiadające na potrzeby Ery Cyfrowej oraz wspólnego europejskiego rynku.

Jak zauważyła Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, jest to konieczny krok, aby dopasować prawo do rzeczywistości. Ostatnie kompleksowe regulacje Unii Europejskiej pochodzą z 2001 roku, a ich założenia powstały w 1998 roku. A przecież:

W 1998 Mark Zuckerberg miał 14 lat, dziś prawie miliard ludzi na całym świecie aktywnie korzysta z Facebooka, żeby dzielić się zdjęciami, filmami i pomysłami.
W 1998 nie było YouTube’a. Dziś co sekundę ładuje się na niego godzinę filmów

W 1998 większość ludzi słuchała muzyki w radio, na płycie CD albo na kasecie. Dzisiaj cyfrowe ściągnięcia czesto prześcigają konwencjonalną sprzedaż. Nowe technologie pozwalają ściągać i streamować w łatwy sposób, natychmiastowo, niezależnie od tego, gdzie się przebywa. I to nie po to, żeby biernie słuchać, ale żeby przekazać swoje zdanie przyjaciołom i twórcom.

Komisarz w swoim komentarzu do publikacji zauważyła, że rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, niż przedstawiają ją interesariusze, a dyskusja toczy się głównie na poziomie emocji, nie konkretnych argumentów. Należy dokładnie przyjrzeć się zachodzącym procesom, ponieważ

Nowe naukowe odkrycia nie pochodzą już tylko z nowych eksperymentów, nowych leków, nowych testów klinicznych. W rzeczywistości jesteśmy w stanie uzyskać nowe rezultaty tylko dzięki manipulowaniu istniejącymi już danymi.

Raport skupia się również na kwestii kształtu rynku i analizie zachodzących procesów, w końcu

najważniejszą zmianą w stosunku do 1998 jest to, że wtedy tworzenie i dystrybucja były w rękach niewielu. Teraz są w rękach wszystkich demokratyzując innowację, dając ludziom siłę do tworzenia i wymiany idei, wspierając i stymulując ogromną kreatywność.

Neelie Kroes zauważa, że obecnie regulacje często nie pozwalają na legalny zakup muzyki pomiędzy granicami Unii Europejskiej, że nie jest pewne, czy ochrona patentowa przyspiesza odkrycia w dziedzinach ratujących życie, czy je blokuje. Zgodnie z jej słowami problemem Unii jest to, że firmy muszą borykać się z systemem ochrony monopoli intelektualnych 27 państw członkowskich, ujednolicenie prawa jest konieczne, żeby móc konkurować np. z firmami z USA.

fot. World Economic Forum from Cologny, Switzerland, CC BY SA