Dzięki kontrowersjom związaneym z porozumieniem ACTA w debacie publicznej o prawach autorskich pojawiła się kwestia wpływu międzynarodowych porozumień i regulacji na lokalne prawodawstwo.

Od czasu ACTA regularnie pojawiają się informacje o kolejnych porozumieniach tego rodzaju – takich jak na przykład TPP, CEPA czy przepisy forsowane przez ITU. Jednocześnie globalny wymiar regulacji własności intelektualnej pozostaje mało znany.

W związku z tym publikujemy analizę opracowaną przez Konrada Gliścińskiego, doktoranta prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownika Centrum Cyfrowego. Konrad o swoim tekście pisze, że:

„(…) ma na celu pokazanie, iż problem praw własności intelektualnej ma wymiar globalny ­– i to właśnie na tym poziomie niezbędna jest radykalna zmiana. Dotyczy to również prawa obowiązującego w Polsce, które jest pochodną zarówno prawa europejskiego, jak i międzynarodowego. Przede wszystkim pragnę jednak przedstawić spektrum problemów powodowanych przez IPR. W moim przekonaniu IPR mogą być nazywane prawami niezgody intelektualnej, gdyż coraz trudniej znaleźć przekonywujące argumenty na rzecz obecnego systemu, zaś analizy teoretyczne i empiryczne wskazują na potrzebę solidnej jego przebudowy. […]

Mam nadzieje, że niniejszy tekst może służyć jako przewodnik po najistotniejszych zagadnieniach związanych z IPR w skali globalnej, w szczególności w obliczu prób wprowadzenia na terenie Unii Europejskiej koncepcji patentu jednolitego oraz dyrektyw mających na celu zaostrzenie obecnego systemu”.

https://conasuwiera.centrumcyfrowe.pl/wp-content/uploads/2012/09/Gliscinski-Prawa-niezgody-intelektualnej.pdf

Prawa niezgody intelektualnej. Globalizacja praw na dobrach niematerialnych (PDF).

fot. AZRainman, CC BY