Autodesk, firma odpowiedzialna m.in. za program AutoCAD czy 3ds Max postanowiła udostępnić pierwszą partię materiałów szkoleniowych za darmo, na licencjach Creative Commons.

Pisząc o swojej decyzji firma podkreśla, że „wierzy, że nauka powinna być darmowa, otwarta i powinno się nią swobodnie dzielić z całym światem”. Materiały dostępne są na restrykcyjnych licencjach Creative Commons: Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Na tych Samych Warunkach oraz Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Dzieł Zależnych.

Aktualizacja: W komentarzach Radek Czajka zwrócił uwagę na dość istotny fakt dotyczący działania firmy Autodesk – chociaż zaczęła ona wykorzystywać licencje CC jako narzędzie promocyjne, to w rzeczywistości jej polityka jest daleka od jakichkolwiek idei opartych o otwartość:

„Model biznesowy Autodesku opiera się na totalnym vendor lock-in opartym na kontroli formatu, dzięki czemu wszystkie biura projektowe są zmuszone do kupowania licencji na ich oprogramowanie. W ich interesie jako monopolisty jest też oczywiście stan, w którym dla każdego absolwenta studiów technicznych ich programy są jedynym znanym światem – dlatego rozdają nie tylko instrukcje, ale i darmowe niekomercyjne licencje edukacyjne, skutecznie skłaniając uczelnie do radosnej współpracy przy formatowaniu studentów pod Jedynie Słuszne Oprogramowanie.

Moim zdaniem sytuacja, w której kompletnie bez komentarza przechodzi przypinanie sobie przez nich łatki „otwartej edukacji”, bo puścili coś na CC BY-NC-ND, świadczy o kompletnym zeszmaceniu tego pojęcia.”

źródło: autodesk