Wczoraj wystartował siostrzany wobec naszego projekt, serwis „Prawo kultury” Fundacji Nowoczesna Polska. Poniżej opisujemy historię, która stanowi dobrą ilustrację zalet tak zwanej otwartej innowacyjności.  Mamy nadzieję, że tak jak Astro i Radian serwisy Prawo kultury i Co nas uwiera będą się wzajemnie inspirować i uzupełniać.

Serwis The Atlantic opublikował artykuł „Great Minds Think Alike: A Tale of Twin Kickstarter Projects”: fascynującą historię dwóch sfinansowanych społecznościowo gadżetów do fotografii poklatkowej, Astro i Radian. Obydwa, podobne do siebie urządzenia zostały sfinansowane poprzez akcje przeprowadzone na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Nie byłoby w tym nic niesamowitego gdyby nie fakt, że akcje na Kickstarterze zostały rozpoczęte w odstępie trzech dni.

Historia Astro i Radiana to historia siły otwartych modeli współpracy – działających wbrew zdroworozsądkowym przypuszczeniom, że w sytuacji takiej konfrontacji dwóch biznesowych projektów jedynym wyjściem jest ostra konkurencja i porażka jednego z nich. Twórcom obydwu projektów udało się zebrać więcej pieniędzy niż oczekiwali (odpowiednio 412 tysiące i 292 tysiące dolarów), co pozwoliło obu zespołom sfinansować produkcję. Co więcej, ponieważ publikacja projektu na Kickstarterze wiąże się zazwyczaj z upublicznieniem szczegółowych założeń produktu, obydwa zespoły mogły wzajemnie korzystać ze swoich pomysłów. W rezultacie urządzenia zostały udoskonalone w procesie określonym w artykule jako wzajemna „kanibalizacja” projektów.

Redakcji „Prawa kultury” życzmy powodzenia i dodajemy odnośnik do ulubionych!

Zdjęcie aut. Bruno Girin, dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach.