Prawo ma za zadanie chronić – potrafi jednak również uwierać. Tak jest w przypadku prawa autorskiego, oddziaływującego na obieg treści i informacji w internecie.

Bowiem prawo autorskie zestarzało się – zmieniane jedynie kosmetycznie i często wyłącznie po to, by wzmocnić jego dotychczasowy kształt, sięgający korzeniami XIX wieku. Tymczasem w świecie podłączonym do internetu minęły lata świetlne. Patrząc na wcześniejsze dekady z punktu widzenia świata, w którym dzięki internetowi może istnieć swobodny, tani i efektywny obieg wiedzy i kultury, Lawrence Lessig pisze o „analogowych wiekach ciemnych”. Z tej samej perspektywy zasady prawa autorskiego wypracowane w analogowych czasach są balastem dla rozwoju kultury, edukacji i nauki w cyfrowych czasach.

Na łamach tego serwisu chcemy śledzić co dzieje się w kwestii reformy prawa autorskiego, w Polsce i na świecie. Chcemy też pokazywać jak prawo może uderzać w prawa podstawowe lub interesy zwykłych użytkowników, jak ogranicza powstawanie nowych modeli biznesowych i rozwój kultury, jak kosztem twórców i użytkowników kultury chroni czasem interesy komercyjnych pośredników.

Szukamy odpowiedzi na pytanie, co uwiera w prawie autorskim – twórców, bibliotekarzy, uczniów i nauczycieli, przedsiębiorców, animatorów kultury, muzealników, zwykłych ludzi. Chcemy też razem wypracowywać propozycje zmian – tak by prawo nas wszystkich coraz mniej uwierało. Wierzymy, że możliwe jest wypracowanie nowego, zrównoważonego systemu zapewniającego ochronę praw podstawowych, wzrost innowacyjności i troskę o dobro wspólne.

Serwis „Co nas uwiera w prawie autorskim” jest częścią programu reformy prawa autorskiego realizowanego przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. W Centrum pracujemy na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego poprzez wykorzystanie nowych technologii oraz otwarte dzielenie się wiedzą i zasobami informacyjnymi. Realizujemy badania oraz analizy dotyczące prawa autorskiego, obiegów kultury, nowoczesnej edukacji i otwartych modeli rządzenia.

Nasze materiały są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa, do swobodnego dzielenia się z innymi.