Singularity & Co to księgarnia znajdująca się na Brooklynie w Nowym Jorku. Ale jej twórcy nie kierują się chęcią zysku ani sławy. Jest im po prostu źle, że dzieła, które znają i lubią są niedostępne, wyszły z obiegu i nie mają szans na kolejne wydania.

Widzieliśmy już zbyt wiele książek sci-fi, które wyszły z obiegu, którym skończył się nakład albo są niedostępne w cyfrowej formie (co wydaje się być najgorsze, zwłaszcza w kontekście tematu, którego dotyczą). Oznacza to, że na obecną chwilę nie wiadomo, czy książki te dotrwają do przyszłości, którą same opisywały. Tak po prostu nie może być.

 

Dlatego rozpoczęli na kickstarterze akcję i zbierają pieniądze, które przeznaczane będą na wykupienie praw do jednej ze starych książek oraz jej zdigitalizowanie i udostępnienie w sieci.

Godna podziwu inicjatywa, która pokazuje jak pilną kwestią jest zmiana prawa autorskiego. Na świecie jest mnóstwo zapaleńców, którzy chcą ratować treści swoich ulubionych twórców przed zapomnieniem, ale nie pozwala im na to prawo. Publiczne zbiórki oraz wykupowanie praw autorskich nie są w stanie zaspokoić potrzeb ogromnego rynku, a akcja S&Co nie jest nawet czubkiem góry lodowej. Na uratowanie czekają również setki tysięcy dzieł osieroconych, wobec których opisana akcja nie mogłaby mieć efektu. Bez zmian w regulacjach skazujemy kulturę na zubożenie, a ciężko pracujących twórców na zapomnienie.

Projekt na kickstarterze.

Źródło: http://boingboing.net/2012/08/07/new-sf-bookstore-devoted-to-re.html?utm

fot. James VaughanCC BY-SA