Studia Tor oraz Kadr postanowiły zamieścić klasykę polskiej kinematografii w serwisie YouTube. Pośród dostępnych pozycji znajdą się takie filmy jak „Seksmisja” lub „Rejs”, ale również „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

Irena Strzałkowska, zastępca dyrektora studia Tor wytłumaczyła, jaka była motywacja do udostępnienia materiałów:

Chowanie filmu pod łóżko jest bez sensu, takie dzieło jest bezwartościowe. Naszych filmów wiele osób nie mogło do tej pory obejrzeć, bo nie było ich gdzie pokazać. A internet na to pozwala, to najlepsze miejsce do dystrybucji treści

Wskazała również, że to najlepszy sposób na walkę z nieformalnym obiegiem treści – większość z udostępnionych filmów i tak można było obejrzeć w sieci, studio po prostu postanowiło przejąć kontrolę nad ich dystrybucją.

Zastanawia tylko jedna wypowiedź, w której Strzałkowska powiedziała, że:

Nie może tak być, że ludzie pracują, ponoszą koszty, ktoś za to płaci, a potem jest to kradzione. I tak przez piractwo traciliśmy mnóstwo pieniędzy, więc tak czy inaczej ta umowa to sukces

Opisane straty to dość ciekawe zagadnienie – skoro filmy nie były dostępne w autoryzowanych kanałach dystrybucji – skąd miałyby się wziąć? Przecież studia nawet nie podjęły próby dostarczenia treści w internecie, ich obieg w sieci nie stanowił bezpośredniej konkurencji dla pozostałych kanałów dystrybucji i nikt nie zabrał się za obliczenie tego, jaki wpływ na sprzedaż DVD w czasopismach czy filmów do telewizji miały nieautoryzowane kanały na YouTube. Po raz kolejny a priori założono, że nieformalny obieg może przynieść tylko stratę, a każda kopia jest zła.

Nie jest to jednak ogromny problem – studia poprawnie zdiagnozowały sytuację i podjęły odpowiednie kroki, żeby jej zaradzić. Zamiast walczyć z użytkownikami – odpowiedziały na ich potrzeby i dzięki temu przejęły zyski, które w innej sytuacji trafiałyby do nieautoryzowanych pośredników.

Po jednym weekendzie większość filmów została obejrzana ponad tysiąc razy, a największe hity zbliżają się do dziesięciu tysięcy.

Filmy można znaleźć na kanale YouTube studia Tor oraz kanale YouTube studia Kadr.