AKTUALIZACJA: ze względu na uwagi, że konkurs przypadał na okres sesji zimowej, podczas której wiele osób zainteresowanych ideą dozwolonego użytku nie mogło znaleźć czasu na uczestnictwo postanowiliśmy przedłużyć termin przyjmowania prac i zgłoszeń do 21 marca 2013.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy potrzebowali więcej czasu na przygotowanie się :)

 

„Możesz skserować całą książkę!”

Zastanawiałeś się kiedyś czy można skserować całą książkę? Czy kopiowanie książek wypożyczonych z biblioteki jest legalne? Czy prawo zezwala na działalność punktów ksero?

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska i Bibliosfera.net przychodzą z pomocą w rozwianiu powyższych wątpliwości. W gorącym okresie zbliżających się egzaminów, kiedy zapotrzebowanie na materiały edukacyjne i pomoce naukowe wzrasta, ruszamy z akcją „Kserowanie jest okej!” .

Uświadamiamy, że kopiowanie dla siebie, rodziny, przyjaciół i innych osób, z którymi pozostajemy w związku osobistym jest w pełni legalne. Wynika to z art.23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, według którego wolno korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego, bez uzyskania zgody twórcy albo zapłaty wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, czy książka jest pożyczona z biblioteki czy od znajomego, czy kserujemy ją w całości czy w części, czy robimy to w domu, czy w punkcie ksero. W świetle prawa możemy to robić!

W ramach akcji od 05.02.2013 odbędą się dwa konkursy: konkurs dla bibliotek lub kół naukowych na najciekawszą akcję informacyjną o dozwolonym użytku (witryny w bibliotece, materiał edukacyjny na stronie www lub profilu społecznościowym biblioteki) oraz konkurs na zdjęcia takich kampanii lub plakatów dla użytkowników bibliotek. W obu do wygrania czytniki e-booków amazon kindle. Więcej informacji na stronie akcji conasuwiera.centrumcyfrowe.pl/kserowanie.

Zachęcamy nie tylko do kserowania, ale też do udziału w konkursach! Zasady są proste:

Konkurs dla Bibliotek i Kół Naukowych

1. Zaplanuj  i zorganizuj kampanię promującą dozwolony użytek (w bibliotece, na plakatach, na swojej stronie WWW, w mediach społecznościowych, liczymy na Waszą inwencję)

2. Udokumentuj kampanię (zdjęcia, linki etc.) i prześlij nam informacje na adres: jdanecki@centrumcyfrowe.pl

3. Czekaj na decyzję jury o najlepszej kampanii. Najlepsza wygra czytnik Amazon Kindle!

 

Konkurs dla wszystkich

1. Znajdź plakaty akcji „Możesz skserować całą książkę” lub inną akcję promującą dozwolony użytek.

2. Zrób zdjęcie plakatowi/akcji na żywo i prześlij na adres jdanecki@centrumcyfrowe.pl

3. Możesz również stworzyć grafikę/własny plakat promujące dozwolony użytek

4. Czekaj na decyzję jury o najlepszym zdjęciu, które wygra czytnik Amazon Kindle!

Więcej informacji o akcji i prawnym obliczu kserowania nawww.conasuwiera.centrumcyfrowe.pl/kserowanie

Pełen regulamin konkursu dostępny tutaj (PDF).

 

Termin nadsyłania zgłoszeń to 05.03.2013