Wczoraj w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi odbyła się kolejna odsłona projektu Kultura Ponad Prawem. Z Alkiem Tarkowskim rozmawiali łódzcy muzycy: Michał Słodowy z popularnego zespołu Kamp! – który niedawno wydał swój debiutancki album – oraz Suavas Lewy, multiinstrumentalista biorący udział w wielu projektach z pogranicza rozmaitych gatunków muzyki alternatywnej. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji projektu i projekcji wywiadu z Tymonem Tymańskim, który stał się punktem wyjścia do rozmowy. Artyści opowiadali o własnych sposobach znajdowania odbiorców za pośrednictwem Internetu, bezpłatnym udostępnianiu swojej twórczości w sieci i budowaniu relacji z publicznością.

„Internet pozwala na zbudowanie relacji opartej na zaufaniu” – mówił Suavas Levy – „jest na tyle elastyczny, że każdy z nas może korzystać z narzędzi dostosowanych do specyfiki naszej publiczności. Jeśli bezpłatnie wypuścimy w obieg to, w tworzenie czego włożyliśmy serce i autentyczną pasję, odbiorcy nie zlekceważą naszego zaufania – kupią kolejną płytę, przyjdą na koncert”.

„Na początku byliśmy sceptyczni, gdy w Internecie pojawił się nieautoryzowany wideoklip naszego zespołu” – opowiadał Michał Słodowy – „wydawało się nam, że nie pasuje do estetyki tego, co robimy. Po pewnym czasie okazało się, że stworzony przez internautę klip zyskał sporą popularność i wielu ludziom się podoba. Trzeba docenić kreatywność i pracę włożoną w stworzenie czegoś nowego na bazie naszej muzyki. Każdy ma prawo być twórcą”.

 

Fot. Marta Moraczewska, CC BY.