Stosunkowo małe naruszenie praw autorskich nie może usprawiedliwiać zamknięcia zakładu. A tym w praktyce zakończyłoby się zatrzymanie jej wszystkich komputerów.

Sad Apelacyjny w Katowicach podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, w której odmówiono zatrzymania komputerów przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za naruszenie praw autorskich. Zamieściło ono na swojej stronie zdjęcia, do których nie posiadało praw, a po zgłoszeniu naruszenia usunięto całość witryny. Poszkodowany w obawie o usunięcie dowodów domagał się zatrzymania komputerów naruszającego powołując się na art. 80 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawie autorskim, który zezwala na zabezpieczenie dowodów przed rozpoczęciem postępowania.

Sąd uznał, że poszkodowany w niewystarczający sposób uzasadnił, że istnieje zagrożenie dla przeprowadzenia postępowania dowodowego, a w związku z tym nie ma konieczności zajęcia komputerów. Sędzia Iwona Wilk, przewodnicząca składu orzekającego podkreśliła, że wniosek o zabezpieczenie komputerów i dysków twardych oznacza zatrzymanie działania przedsiębiorstwa, do tego mogą znajdować się na nich np. treści objęte tajemnicą handlową.

źródło: „Zabezpieczenie dowodów nie może oznaczać końca firmy”, Dziennik Gazeta Prawna, 05.09.2013, Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach sygn. akt V ACz 755/13