Międzynarodowe Stowarzyszenie AIDS (International AIDS Society, IAS) wezwało do zmian w zapisach traktatu TPP, który ma regulować kwestie handlu w basenie Pacyfiku, ale dotyka również kwestii związanych z ochroną monopoli intelektualnych. Organizacja obawia się, że zapisy ograniczające możliwość handlu i produkcji generycznych leków uderzą w ludność biedniejszych krajów ograniczając – i tak niewielki – dostęp do leków.

15 lipca ruszy kolejna runda negocjacji podczas której dyskutowane będą tematy dotyczące leków oraz dostępu do opieki zdrowotnej. W opublikowanym memorandum podkreśla się, że dostęp do generycznych, tanich leków stanowi podstawę odpowiedzi na epidemię HIV/AIDS i ograniczanie dostępu do nich może oznaczać zmniejszenie możliwości reakcji państw rozwijających się na problemy zamieszkującej je ludności. Zwłaszcza, że – jak podkreślają autorzy – epidemia AIDS znajduje się właśnie w punkcie zwrotnym i dzięki nowym lekom widać perspektywy na wychowanie pierwszego pokolenia wolnego od AIDS.

Przy okazji skrytykowano proces prowadzenia negocjacji, do których nie dopuszcza się interesariuszy, w tym organizacji walczących z epidemią HIV/AIDS.

źródło: infojustice