Firma Kern’s Kitchen, posiadacz znaku handlowego „Derby Pie” postanowiła walczyć z użytkownikami, którzy dzielą się przepisami na domowe wypieki. Dostępność popularnego na południu Stanów Zjednoczonych ciasta zrobionego z czekolady i orzechów nie jest zagrożona i dalej można swobodnie je wypiekać oraz dzielić się przepisami. O ile zmieni się jego nazwę.

Kern’s Kitchen od dekad pozywa restauracje, książki kucharskie i czasopisma, które zamieszczają przepisy na ciasto i korzystają z zastrzeżonej nazwy, ale tym razem firma postanowiła ścigać zwykłych użytkowników, którzy zamieścili swoje własne receptury na blogach znajdujących się na serwisie WordPress. Platforma nie usunęła zgłoszonych treści, ale poproszono użytkowników o zmianę nazwy. EFF nazywa ciasto derby „najbardziej procesowym deserem”, a Parker Higgins, jeden z pracowników organizacji nagrał film, w którym pokazuje czytelnikom różnicę pomiędzy pysznym wypiekiem, „ciastem podłej cenzury”, a „Derby Pie”, do którego dodał kroplę znaku towarowego.

Electronic Frontier Foundation prowadzi rubrykę, w której zamieszcza wszystkie najbardziej wstydliwe i bulwersujące przypadki ingerencji w wolność obywateli dzięki zastosowaniu monopoli intelektualnych.

W tym kontekście warto również przypomnieć podobną sprawę z Polski, kiedy firma Cadbury Wedel zagroziła blogerce pozwem za użycie w swoim przepisie na słodycze nazwy „ptasie mleczko”. Ostatecznie wycofano się z pomysłu i przeproszono za zbyt ostrą reakcję.

fot. h-bomb, CC BY-NC-SA