W marcu 2012 roku Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie (National Art Gallery NAG) oficjalnie wprowadziła do swoich działań politykę Open Access. Dzięki temu każdy użytkownik odwiedzający Galerię online ma możliwość bezpłatnego pobierania obrazów pochodzących z domeny publicznej. Zdjęcia pozbawione są znaków wodnych i innych oznaczeń a korzystać z nich można dowolnie. Aktualnie dostępnych jest 22 988 zdjęć, ale prace na digitalizacją pozostałych zasobów ciągle trwają. Do 2014 roku kolekcja ma składać się z ponad 45 tys. cyfrowych obrazów z domeny publicznej.

Dzięki takim działaniom Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie dołącza do grona Walters Art Museum i Yale University, czyli świetnych przykładów działania inicjatywy OpenGLAM (Open Galleries, Libraries, Archives and Museums), która promuje wolny i otwarty dostęp do cyfrowego dziedzictwa kulturowego znajdującego się w posiadaniu Galerii, Bibliotek, Archiwów i Muzeów.

Cel jaki nam przyświeca to sprawić, aby zdjęcia obrazów z domeny publicznej jakie posiada nasza galeria używane były wszechstronnie. Poprzez oferowanie bezpłatnych, łatwych do pobrania (bez niczyjej zgody) zdjęć wysokiej jakości, mamy nadzieję zatrzeć zły obraz nudnych obrazów dziedzictwa kultury.

Alan Newman, Dyrektor Działu Obrazowania i Wizualizacji NAG

Niestety prawda jest taka, że najczęściej materiały z domeny publicznej dostępne w sieci kojarzą się z kiepskiej jakości nudnymi obrazami lub rzeźbami dawno zapomnianych twórców, których dzieła nie mają większej wartości. Projekt NAG udowadnia, że nie musi tak być. Pobrać można obrazy takich artystów jak: Leonardo da Vinci, Claude Monet czy Rembrandt van Rijn. 

Polityka open access w Narodowej Galerii Sztuki powstała z prostego powodu- jest rozszerzeniem misji jaką mają instytucje kultury, czyli gromadzenia, przechowywania i promowania sztuki na najwyższym z możliwych poziomów w środowisku cyfrowym. Realizując tą misję Galeria dostarcza niesamowitą bazę wiedzy na rzecz rozwoju nauki, edukacji, stwarza przestrzeń dla badań interdyscyplinarnych, ale przede wszystkim sprawia, że każdy z nas ma dostęp do najwspanialszych zasobów kultury.

Galeria uważa, że zwiększenie dostępu do wysokiej jakości zdjęć dzieł sztuki to paliwo dla rozwoju wiedzy, nauki i innowacji, które inspiruje korzystania w różny sposób z dzieł, co wzbogaca nasz sposób widzenia i rozumienia świata sztuki.

Zachęcamy do pobierania zdjęć National Art Galleryśledzenia nowości na stronie i dzielenia się nimi.

Polecamy także najczęściej przeglądane obrazy.

źródło:

Keep it free: National Gallery of Art (US) creates open access policy

Sarah Stierch

fot. John Constable, domena publiczna