Zapraszamy na premierę raportu „Tajni kulturalni”, przygotowanego przez dział badawczy Centrum Cyfrowego. Raport jest kontynuacją prowadzonych przez nas badań nowych obiegów kultury. Tym razem przyglądamy się „redystrybutorom”, dzięki którym treści w Sieci cyrkulują. Spotykamy się w Państwomiasto na Andersa 29, w poniedziałek, 14 stycznia o 17:00.

Raport, przygotowany przez Mirka Filiciaka (SWPS, Centrum Cyfrowe), Michała Danielewicza (Centrum Cyfrowe), Annę Buchner (ISNS UW) i Katarzynę Zaniewską (ISNS UW) stanowi podsumowanie badania przeprowadzonego wśród osób, które pośredniczą w oddolnej dystrybucji treści kultury. Wzięli w nim udział twórcy napisów do filmów i seriali, oddolni archiwiści tworzący kolekcje filmowe na Youtube i Chomikuj, administratorzy nieoficjalnych serwerów z grami sieciowymi. To ludzie pełniący ważną rolę w internetowych ekosystemach wymiany treści, a równocześnie – „piraci”. Podstawowe pytanie przyświecające badaniu brzmi: „Dlaczego robią to, co robią?”.

Jak piszą autorzy: „Bohaterowie raportu pełnią rolę – choć zdajemy sobie sprawę z tego, że to porównanie jest z kilku względów kłopotliwe – para-instytucji kulturalnych. Ich działania nierzadko mają znaczący, liczony w dziesiątkach tysięcy i więcej osób zasięg. Być może bez nich część osób z korzystających z nieformalnego internetowego obiegu treści straciłaby dostęp do przynajmniej niektórych elementów swej medialnej diety. Jednocześnie rzucają wyzwanie kategoriom takim jak „produkcja” i „konsumpcja”, czy „nadawcy” i „odbiorcy”.

Podczas spotkania, w którym oprócz autorów wezmą udział komentatorzy – socjolog Alek Tarkowski i antropolog Mateusz Halawa – zastanowimy się, jakie jest znaczenie „tajnych kulturalnych” dla współczesnej kultury oraz jak można opisać ich relacje z tradycyjnymi instytucjami. Jak oceniać tego typu praktyki? Krótka prezentacja raportu będzie punktem wyjścia do wspólnej dyskusji przy kawie i ciastku.

Zapraszamy serdecznie!

Wydarzenie ma też swoją stronę na Facebooku.

Pierwszą część raportu Obiegi kultury możesz przeczytać tutaj.