W Hiszpanii powstał pomysł zakazu umieszczania reklam na serwisach, na których można znaleźć nieautoryzowane treści. Jest to część większej reformy hiszpańskiego prawa, która ma drastycznie zaostrzyć ochronę monopoli intelektualnych, w pakiecie znajduje się całkowita delegalizacja dzielenia się plikami. Kary, zgodnie z pierwszymi projektami, mają sięgać 300 000 Euro.

Pomysł stoi w bezpośredniej sprzeczności z zasadami działania internetu oraz marketingu w sieci. Administratorzy stron bardzo często nie wybierają reklam, które są wyświetlane na ich stronach – robią to za nich algorytmy profilujące reklamy pod indywidualne preferencje każdego użytkownika, a same reklamy mogą być wbudowane w usługę hostingową (np. serwis dostarczający narzędzia do prowadzenia blogów). Z drugiej strony dostarczyciele usług reklamowych nie mają narzędzi do weryfikowania statusu prawnego treści zamieszczanych na stronach, gdzie wyświetlane są ich materiały promocyjne. Kolejnym utrudnieniem ma być zakaz świadczenia usług płatności elektronicznych wobec serwisów oznaczonych jako naruszające prawa autorskie. Elementem reformy będzie również przeniesienie ciężaru kompensowania domniemanych strat wynikających z prywatnego kopiowania na wszystkich podatników, a nie tylko osoby kupujące nośniki i urządzenia pozwalające na kopiowanie – stanie się to na skutek zlikwidowania opłat reprograficznych.

Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe zmiany będą szły w parze z rozluźnieniem procedury notice-and-takedown pozwalającej na oznaczanie oraz usuwanie nieautoryzowanych treści może to wprowadzić ogromne trudności dla przedsiębiorców chcących prowadzić w Hiszpanii interesy w sieci. W żaden sposób nie utrudni to życia serwisom działającym poza tym krajem, ale w nim dostępnych.

Godzi to również w zupełnie legalne i służące posiadaczom praw modele biznesowe – wystarczy wspomnieć australijski koncern medialny, który umieszcza reklamy sprzedawanych przez siebie treści na stronach, z których można je ściągnąć z nieautoryzowanych źródeł.

źródło: digital music news, torrenfreak