31 stycznia w Glasgow otwarty zostanie nowy ośrodek badawczy mający przygotować dane pozwalające na stworzenie prawa autorskiego odpowiadającego potrzebom cyfrowego świata – CREATe (The Centre for Creativity, Regulation, Enterprise and Technology). W czterdziestu projektach zespoły łączące agencje rządowe, naukowców oraz przedstawicieli przemysłu będą badały zagadnienia pojawiające się na styku kultury, prawa oraz biznesu. Dyrektor CREATe wskazał na problemy, które pojawiły się przed sektorem kreatywnym.

Badania pokazały, że 60 do 70 procent młodych ludzi w sposób nielegalny ściąga muzykę, filmy czy seriale, ale bardzo często to właśnie ci, którzy najwięcej ściągają są najlepszymi klientami. Producenci zostali zmuszeni do przemyślenia na nowo swoich modeli biznesowych.

Projekty badawcze zostały podzielone na 7 kategorii, pośród nich znalazły się również badania dotyczące wpływu nowych modeli biznesowych i rozwiązań prawnych na prawa człowieka oraz swobody obywatelskie. To bardzo ważne, interes publiczny jest bardzo często pomijany, kiedy rozmawia się o ochronie monopoli intelektualnych.

W ramach projektu zbadane zostanie również zagadnienie w jaki sposób prawo autorskie wpływa na proces twórczy oraz twórców.

(…)sprawdzimy, poprzez empiryczne oraz etnograficzne badania, jaką rolę w kształtowaniu zachowań twórczych oraz biznesowych prawdziwych twórców i wykonawców pełni prawo autorskie – czy ma na nie pozytywny czy negatywny wpływ.

źródło: create.co.uk